Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Leaf Spring |
| Vehicle Type | Three Wheeler |
| Application | Suspension |
| Dimension | 0.50mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Wire Diameter | 0.5mm |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Viraj |
| Material Grade | SS304 |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Torsion |
| Wire Diameter | 0.6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Plain Oiled |
| Shape | Round |
| Coil Diameter | 3 mm |
| Usage | Industrial, Electrical, Automotive |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Hardness | 45 HRC |
| Color | Silver |
| Tolerance Class | Class 1 |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Standard | IS |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS302 |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Viraj |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25000 Kg |
| Grade | 304 |
| Temper | Spring Hard |
| Material | Spring Steel |
| Surface Finish | Bright |
| Form | Coil |
| Standard | ASTM A313 |
| Shape | Spiral |
| Usage/Application | Industrial |
| Style | Coil |
| Hardness | 42 HRC |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Diameter | 1.8mm |
| Brand | Viraj |
| Technique | Hot Rolled |