Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spring Type | Compression Spring |
| Material Grade | SS304 |
| Wire Diameter | 0.10 to 20 mm |
| Spring Length | up to 10 mm |
| Load Type | Compression |
| Usage/Application | Industrial |
| Style | Coil |
| End Type | Closed Ground |
| Weight | acoording to customer dimensions |
| Hardness | 300 |
| Finish | Natural |
| Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 10 mm |
| Spring Material | Stainless Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Application | Industrial |
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Length | 4 inch |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Free Length | 20 mm |
| Material | Mild Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 40 HRC |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Coil Wire Diameter | 7.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Brand | Viraj |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 250 Piece |
| Length | up to 3 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Zinc Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Viraj |
| Coil Length | 9 inch |
| Wire Diameter | 8mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 1.2mm |
| Outer Diameter | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Free Length | 3 mm |
| Material | Mild Steel |
| Tolerance Class | Class 2 |
| Shape | Spiral |
| Style | Coil |
| Packaging Type | Box |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Tin Plated |
| Usage | Electronics |
| Coil Direction | Right Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Viraj |
| Technique | Hot Rolled |
| Hardness | 42 HRC |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 0.35mm |
| Material | Stainless Steel |
| Length | up to 3 inch |
| Surface Finish | Nickel Plated |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Hardness | 40 HRC |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Viraj |