Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Coil Direction | Right Hand |
| Joint Type | Hook Joint |
| Spring Finish | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Style | Coil |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material Grade | SS304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Hardness | 40 HRC |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 3mm |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Coil |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 10 mm |
| Load Capacity | 5 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Viraj |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Shape | Spiral |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Standard | IS |
| Application | Automotive |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Color Coated |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | SS304 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 1mm |
| Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 10 mm |
| Finish | Natural |
| Load Capacity | 5 kg |
| Shape | Spiral |
| Color | Silver |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Style | Coil |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Viraj |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Length | 25 mm |
| Load Capacity | Light (Green) |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter (ID) | 8 mm |
| Standard | ISO 10243 |
| Shape | Round |
| Style | Coil |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Material | Carbon Steel |
| Wire Shape | Round |
| Application | Die & Mould |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
| Coil Diameter | 40mm |
| Thickness | 10mm |
| Brand | Viraj |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Application | Two Wheeler Seat |
| Wire Diameter | 4.5mm |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Viraj |
| Load Type | Compression |
| Free Length | 50 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Style | Coil |
| Spring Type | Helical Spring |
| Material Grade | SS304 |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Shape | Spiral |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2500 Piece |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Free Length | 20 mm |
| Max Load | 5 kg |
| End Type | Closed End |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Spiral |
| Style | Coil |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Durable, Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Diameter | 4.8mm |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Spring Type | Compression |
| Outer Diameter | 0.5 mm |
| Wire Diameter | 0.15mm |
| Free Length | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Natural |
| Usage/Application | Industrial |
| Style | Coil |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Viraj |
| Technique | Hot Rolled |
| Hardness | 35 HRC |
| Shape | Spiral |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Spring Type | Helical |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Load Capacity | Up To 500 kg |
| Wire Diameter | 5.8mm |
| Material | Stainless Steel |
| Free Height | 50 mm |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| End Type | Flat Seat |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Viraj |
| Hardness | 45 HRC |